2 sierpnia 2019r. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu spółek handlowych, która wprowadzi do polskiego prawa całkiem nową formę prawną prowadzenia działalności gospodarczej, czyli Prostą Spółkę Akcyjną. W swoich założeniach jest to bardzo unikalny projekt, ponieważ czerpnie z obecnych Spółek z o.o. oraz Spółek Akcyjnych, a także dodaje do tego pewne elementy spółki osobowej i dużo uproszczeń dedykowanych dynamicznym start-upom, dla których obecne spółki kapitałowe są zbyt bezwładne.  O tym czego dokładnie możemy się spodziewać 1 marca 2020r. i czym PSA będzie się wyróżniać opiszemy sobie w tym wpisie.

Minimalny kapitał zakładowy 1 zł

Akcjonariusze powołujący PSA nie będą zmuszeni do deklaracji i wniesienia na rzecz Spółki kapitału zakładowego, a także będą mogli wnieść swój wkład w prawie dowolnej formie (np. praca, know-how) bez konieczności jej wyceny. Pozwoli to na elastyczne kształtowanie struktury majątkowej, a nam oszczędzi zamrożonych pieniędzy przy szybkim niewypale lub obowiązkowych procedur przy konieczności dokapitalizowania.

Rejestracja w 24h

Deklaruje się, że PSA będzie wpisana do KRS w ciągu 24h od daty złożenia wniosku przez internetowy system S24. Jest to już teoretycznie możliwe przy Spółce z o.o., jednak w praktyce rejestracji zośki często zajmuje kilka dni. Czy przy PSA faktycznie zostanie położony nacisk na szybką rejestrację? Zobaczymy, bądźmy dobrej myśli.

Uproszczona likwidacja

PSA będzie mogła zostać szybko zlikwidowana poprzez przejęcie majątku i zobowiązań Spółki przez akcjonariuszy. Jest to absolutnie niesamowite uproszczenie pozwalające wygasić nieudane projekty. Pamiętajmy, że obecnie likwidacja Spółki z o.o. to procedura przynajmniej kilkumiesięczna, a może zająć i do roku. Przez to też wiele spółek w rejestrze w rzeczywistości nie funkcjonuje, ale też nie podejmuje likwidacji, ponieważ bardziej się opłaca wysyłać z niej zerowe deklaracje do urzędów niż rozpocząć likwidację.

Procedury elektroniczne

W ramach PSA będziemy mogli wykonywać część procedur całkowicie elektronicznie bez konieczności naciągania raportów czy zbędnych spotkań. Takie tematy jak podjęcie uchwały będą mogłby być załatwiane przez email lub komunikatory! Nic, tylko czekać na bota do Slacka ułatwiającego te czynności.

Proste struktury zarządcze

PSA nie będzie zobligowana do posiadania rady nadzorczej i będzie mogła skorzystać z jednoorganowej struktury w postaci zarządu lub nowej rady dyrektorów. Rada dyrektorów będzie funckjonować podobnie jak zarząd, jednak bez stanowiska prezesa.

ZUS bez zmian*

W kwestii ZUSu będą takie same zasady jak obecnie przy spółkach, czyli brak obowiązku płacenia składek przy przynajmniej dwuosobowych spółkach. Jednoosobowe wciąż będą traktowane jako jednoosobowe działalności gospodarcze i ich założyciel będzie podlegał obowiązkowi płacenia składek.

*no... może wzrośnie ewentualnie do czasu wejścia w życie ustawy

Więc jest na co czekać?

Zdecydowanie tak. To będzie duża innowacja w kodeksie spółek handlowych i trudno przewidzieć jak w rzeczywistości uda się implementacja nowego rodzaju spółki. Osobiście mam pewne obawy, że wystąpią błędy, szczególnie w systemach IT nieprzygotowanych na nową formę prawną, ale powinno się to szybko dostosować do nowej rzeczywistości.

Planujesz założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Jeżeli planuejesz własną PSA, to pamiętaj, że jako spółka kapitałowa będzie musiała prowadzić pełną księgowość w formie Ksiąg Rachunkowych. Jestem w stanie świadczyć dla Ciebie ich obsługę w ramach własnego Biura Rachunkowego, do którego zapraszam: https://accounting.owls.cloud/